Pierwsze kroki w fotografii – czyli jaki sprzęt wybrać na początek?
Coraz częściej poszukujemy interesującego hobby, które stanie się odskocznią od codzienności. Jedni decydują się na uprawianie sportów, inni poszukują bardziej artystycznych zajęć. Dużą popularnością w ostatnich latach cieszy się fotografia. Zafascynowani pięknem zdjęć i możliwością złapania w obiektywie najbardziej wyjątkowych chwil, stajemy nagle przed pierwszym wyzwaniem, czyli wyborem sprzętu jakim będziemy się posługiwać. Decyzję podjąć niełatwo, tym bardziej, że wybór jest ogromny, a jedynym ograniczeniem wydaje się budżet, jaki chcemy przeznaczyć na zakup sprzętu fotograficznego. Zatem jaki aparat fotograficzny na rozpoczęcie przygody z fotografią sprawdzi się najlepiej?
Co warto wiedzieć?
Aparaty fotograficzne możemy podzielić na dwie grupy: z wymienną optyką (aparaty systemowe i lustrzanki) oraz tzw. kompakty (bez możliwości zmiany obiektywu). Często myśląc o aparatach kompaktowych mamy na myśli małych rozmiarów, proste cyfrówki. Oczywiście znajdziemy sporo modeli o niewielkich gabarytach, ale dostępne są również kompakty większe od tradycyjnych lustrzanek.
Wielkość i waga to zwykle pierwszy czynnik, który powinniśmy wziąć pod uwagę. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie czy będziemy nosić większy i cięższy sprzęt na szyi, czy jednak stawiamy na wygodę, czyli mniejszy, kieszonkowy aparat. Kompakty mają wiele zalet, które doceniają początkujący fotografowie. Często wyposażone są w lepszy obiektyw niż te, oferowane w zestawie z lustrzankami. Mają stabilizację i uchylny ekran LCD, dzięki któremu możemy wykonywać piękne fotografie w trudnych warunkach, np. podczas wspinaczki. Aparaty kompaktowe mają też swoje wady, a największą wydaje się brak możliwości zmiany obiektywu. Po pewnym czasie użytkowania kompaktu możemy zwyczajnie dojść do wniosku, że wyczerpaliśmy jego możliwości.
Lustrzanka nie tylko dla profesjonalistów?
Znudzenie możliwościami sprzętu nie grozi nam natomiast w przypadku aparatów z wymienną optyką. Zmiana obiektywu sprawia, że możliwości aparatu są zupełnie inne. Na przykład korzystając z obiektywu portretowego wykonamy zdjęcie z ostrym pierwszym planem (zwykle twarzą). Z kolei obiektywem z większym przybliżeniem uchwycimy obiekty (również w ruchu) ze znacznej odległości. Dodatkowo możemy korzystać z optycznego wizjera, dzięki czemu wykonując fotografię mamy szansę widzieć to, co „widzi” obiektyw. Lustrzanki oferują również sporo przycisków i pokręteł ułatwiających pracę, a także „stopkę” do zamontowania dodatkowej lampy błyskowej. Mimo tak wielu zalet, od pewnego czasu obserwujemy odejście od lustrzanek na korzyść aparatów systemowych.
Aparaty systemowe – nowa moda, czy era w fotografii?
Aparaty systemowe, potocznie nazywane bezlusterkowcami to również aparaty z wymienną optyką (ale bez lustra). Specjaliści zauważają, że w takich modelach właściwie nie ma całej komory lustra, co sprawia że sprzęt jest mniejszy i lżejszy, a światło pokonuje krótszą drogę do matrycy. Dzięki temu obiektywy mimo mniejszych gabarytów osiągają „światłosiłę” znacznie większych i droższych modeli. Obiektywów do takich aparatów cały czas przybywa, a specjalne adaptery pozwalają wykorzystać również modele od systemów lustrzanych. Rozpiętość sprzętu z tej kategorii jest bardzo duża, od aparatów małych rozmiarów, bez możliwości zamontowania lampy zewnętrznej, aż po duże, profesjonalne rozwiązania. Aparaty systemowe posiadają wysokiej klasy ekrany LCD i wizjery optyczne z możliwością regulacji ostrości dokładnie pod nasz wzrok (najczęściej od -3 do+4 dpt). W wizjerze elektronicznym możemy również obejrzeć zdjęcie po jego wykonaniu, nie musimy więc odrywać oka od wizjera, aby zobaczyć fotografię (jak w przypadku lustrzanki).
Kluczowe decyzje – na co warto postawić?
Wybór najlepszego sprzętu do fotografowania może stanowić wyzwanie. Zależy od wielu czynników, przede wszystkim od naszych oczekiwań, umiejętności i wysokości przeznaczonego na taki zakup budżetu. Kompakt okaże się idealnym rozwiązaniem dla osób nie planujących w najbliższym czasie rozbudowy systemu o kolejne obiektywy, a także doceniających niewielkie gabaryty i wagę sprzętu fotograficznego. Z kolei lustrzanki i bezlusterkowce, jak zaznaczają specjaliści – ‘’tak szybko się nie zestarzeją”. Oferują możliwość korzystania z różnych obiektywów i rozwijania swoich fotograficznych umiejętności. Jeśli zdecydujemy się na wybór aparatu z wymienną optyką, warto zapytać wśród rodziny czy znajomych z jakiej firmy aparatów korzystają, aby możliwe było pożyczanie od nich obiektywów i podejmowanie dzięki temu nowych, fotograficznych wyzwań.
Fotografia to hobby, które pozwala połączyć zmysł artystyczny z nauką rozmaitych technicznych rozwiązań. Na początku przygody z fotografią warto przyjrzeć się temu, jakie możliwości zyskamy decydując się na zakup konkretnego sprzętu. Jak każde inne hobby, tak i to wymaga z czasem kolejnych nakładów finansowych, dzięki którym zyskamy możliwość przechodzenia kolejnych etapów nauki i zabawy. Sprzęt fotograficzny z każdym rokiem wzbogacany jest o nowe rozwiązania, które pozwalają hobbystom przez lata odkrywać kolejne, coraz ciekawsze sekrety tworzenia wyjątkowych fotografii.