Zdjęcia, które sprzedają, czyli Twój produkt w obiektywie
Prowadzisz swój sklep i myślisz o tym, żeby przenieść się do sieci? Sprzedajesz coś i myślisz o stworzeniu katalogu? Marzysz o otwarciu małego biznesu online? Fotografia produktowa będzie zatem jednym z ważniejszych tematów, któremu będziesz musiał(a) się przyjrzeć.
Twój produkt na zdjęciu
Często aby przestawić swój produkt w katalogu lub na stronie internetowej, musimy wyciąć tło. Zdjęcie powinno przestawiać wyłącznie dany przedmiot, na możliwe jak najbardziej białym tle. Ceny fotografii produktowej wykonanej w profesjonalnym studio wahają się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za zdjęcie. Cenniki rozróżniają produkty, którym łatwo zrobić zdjęcia od tych wymagających większego nakładu pracy, jak np. ubrania typu „duch” czy zdjęcia biżuterii.
Zosia Samosia
Możemy oczywiście zadbać sami o wykonanie fotografii do naszego sklepu, potrzebny będzie nam wtedy zestaw do fotografii produktowej. Zawiera on, nawet w najbardziej podstawowej wersji, statywy, lampy oraz tzw. namioty bezcieniowe, a także tła. Namioty zapobiegają powstawaniu cieni na fotografii. Profesjonalne namioty mają również podświetlenie LED, zwiększające jakość zdjęć.
Jeśli mieliśmy już do czynienia z fotografią i aparat nie jest nam zupełnie obcy, możemy pokusić się o zainwestowanie w kurs fotografii produktowej. Obecnie kursy są dostępne nawet w wersji online – wszystkie wykłady są nagrane i przekazywane zwykle w postaci dostępu do platformy. Aby wziąć udział w kursie należy mieć już doświadczenie w fotografowaniu oraz znać parametry techniczne, tryb manualny itp. – tego nikt nie będzie tłumaczył, wykładowcy skupiają się tylko na sposobie robienia zdjęć produktowych. Ceny kursów online zaczynają się od kilkudziesięciu złotych, za kurs w studio możemy zapłacić od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych.
Fotografia produktowa inaczej
Ostatnio można zaobserwować trend, szczególnie w mediach społecznościowych, fotografii produktowych wyglądających nieco inaczej niż te tradycyjnie rozumiane. Prowadząc profil np. na Instagramie, można zbudować społeczność, która będzie chciała kupować produkty. Zdjęcia na takim profilu nie muszą być białe, króluje tam tzw. flat lay, czyli zdjęcia robione z góry, produkt jest pokazywany w towarzystwie innych przedmiotów, tworzy się ciekawe kompozycje, do których używa się kolorowych teł.
W dzisiejszych czasach nie da się uniknąć fotografii produktowej, jeśli chce się sprzedawać i prowadzić biznes. Zdjęcia wyglądające nieprofesjonalnie nie przyniosą oczekiwanego poziomu sprzedaży, warto więc zainteresować się tym tematem, jeśli myślimy o rozwoju swoich biznesów.
Artykuł przygotowany przy współpracy z Rolety od K-Bro.pl